ПДР УКРАИНЫ

Залізничний переїзд

Залізничний переїзд

 

Залізничний переїзд – будь яке перехрестя дороги з залізничними коліями на одному рівні.

Він представляє собою місце високої небезпеки, бо залізничний состав, який має велику кінетичну енергію, затримати набагато складніше, ніж інший транспортний засіб. Дорожньо-транспортні пригоди на залізничних переїздах відрізняються найбільш важкими наслідками. Тому при під’їзді до залізничного переїзду водій повинен проявити високу увагу та строго виконувати Правила дорожнього руху.

 

За умовами проїзду залізничні переїзди підрозділяються на обладнанні шлагбаумами або напівшлагбаумами та необладнані ними.

 

Про наближання до залізничного переїзду водія інформують дорожні знаки: 1.27 “Залізничний переїзд з шлагбаумом”; 1.28 “Залізничний переїзд без шлагбаума”.

 

Данні знаки встановлюються за 150–300 м за населеним пунктом та у населених пунктах – на відстані 50–100м.

 

За населеним пунктом знаки 1.27, 1.28 повторюються, другий знак встановлюється на відстані не менш 5м до початку небезпечної ділянки.

 

Додатково попереджують про наближення до залізничного переїзду за населеними пунктами дорожні знаки 1.31. 1-1.31.6 “Наближення до залізничного переїзду”

 

Крім того, перед залізничним переїздом, не обладнаним шлагбаумом або напівшлагбаумом

– 1.29 “Одноколійна залізнична дорога”

– 1.30 “Двоколійна залізнична дорога”

(використовувати стенд “Дорожні знаки”)

Залізничний переїзд обладнується звуковою та світловою сигналізацією. В якості світлової сигналізації приймають два горизонтально розташованих та поперемінно мерехтіючих червоних сигнала та один сигнал біло-місячного світла, або один мерехтіючий червоний сигнал.

 

Якщо рух через залізничний переїзд регулюється автоматичним шлагбаумом, перед переїздом додатково встановлюють табличку з надписую: “Увага. Автоматичний шлагбаум”.

 

Згідно правил дорожнього руху, при русі через залізничний переїзд водій повинен переконатися у відсутності поїзду та керуватися положенням шлагбаума, світлової сигналізації, дорожніми знаками та розміткою, а також вказівками та сигналами чергового по переїзду.

 

Сигнал, який забороняє рух - це положення чергового, звернутого до водія грудьми або спиною з піднятим над головою жезлом (червоним прапорцем) або з витягнутими в сторони руками.

 

Наближившись до залізничного переїзду, водій повинен знизити швидкість руху, встановити постійне навантаження на двигун, а потім в’їжджати на переїзд. Переключати передачу та міняти частоту обертання колінчатого вала двигуна безпосередньо на переїзді не рекомендується, так як це може привести до зупинки двигуна, а в зимовий період привести до буксування коліс.

 

ЗАБОРОНИ, ЯКІ ДІЮТЬ НА ПЕРЕЇЗДАХ ТА ПОБЛИЗУ НИХ

 

При наближенні до залізничного переїзду та проїзду через нього водій повинен проявити увагу та обережність.

 

Забороняються обгони на залізничних переїздах та ближче ніж за 100м перед ними, стоянка в населеному пункті ближче 100м, а за населеним пунктом-ближче 300м від залізничних переїздів, зупинка на залізничних переїздах.

 

Забороняється в’їжджати на перехрестя при зачиненому шлагбаумі, а також при забороняючому сигналі світлофора або ввімкнутою світловою сигналізацією (незалежно від положення шлагбаума та при його відсутності). Якщо  світлофор ввімкнутий, а шлагбаум відчинений або його нема, водію дозволяється починати рух через переїзд тільки після того як він переконається у відсутності поїзда.

 

Для пропуску поїзда та у випадках, коли рухатися  через переїзд заборонено, водій повинен зупинитися біля стоп-лінії, знак 2.2

–       “Рухатися  без зупинки заборонено”; світлофора.

 

Якщо знаків нема біля шлагбаума, а при відсутності останнього - не ближче 10м до найближчої колії. Перед початком руху після зупинки перед переїздом водій повинен переконатися у відсутності поїзда.

 

Забороняється в’іжджати на переїзд, якщо за ним створився затор, який заставить зупинитися водія на переїзді.

 

При змушеній зупинці на переїзді водій повинен висадити людей та прийняти міри для звільнення переїзду. Транспортний засіб з переїзду може бути видалений за допомогою людей, які знаходяться неподалік, шляхом ввімкнення стартера або обертанням колінчатого вала двигуна пусковою рукояткою при ввімкненій першій передачі переднього ходу або передачі заднього ходу.

 

Якщо транспортний засіб не можна вивести з переїзду, водій повинен:

при можливості послати двох чоловік уздовж колії в обох напрямках від переїзду на 1000 м (якщо одного, тоді у бік гірший бачності), пояснивши правила подання сигналу зупинки машиністу поїзда;

залишатися біля т.з. та подавити сигнали загальної тревоги;

при появі поїзда бігти йому на зустріч, подаючи сигнали зупинки.

Сигналом зупинки служить коловий рух руки (вдень - з клаптем яркої матерії або будь-яким гарно баченим предметом, вночі-з факелом або ліхтарем). Сигналом загальній тревоги служать серії із одного довгого та трьох коротких сигналів.

 

Водію забороняється:

– провозити через переїзд у нетранспортному положенні сільськогосподарські, дорожні, будівельні та інші машини;

– перетинати залізничні колії у невстановлених для цього місцях;

– об’їжджати перед шлагбаумом (зачиненим) транспорті засоби;

– самовільно відчиняти шлагбаум або об’їжджати його.

 

Вантажні обози повинні слідувати через переїзд по черзі, групами не більш ніж три візка (саней) у кожній. Заходів обережності повинен додержуватися водій кожного візка.

 

Стадо тварин має бути розділено на групи по такій кількості, щоб з врахуванням кількості погонщіків був забезпечений безпечний прогін через переїзд кожної групи. Але погонщиків повинно бути не менш ніж три. При індивідуальному перегоні скота він повинен переводитись на поводі на одного погонщика 2 тварини.

 

ДІЇ ВОДІЯ ПРИ ПРОЇЗДІ ЗАЛІЗНИЧНОГО ПЕРЕЇЗДУ

Розглянемо декілька типових ситуацій, котрі виникають при проїзді через залізничні переїзди.

ПРИКЛАД 1

В один із серпневих днів, ранком автобус одного із АТП Каракалпацького авто тресту МИНАТ виїхав для перевезення пасажирів по маршруту. Однак шоферу показалося “скучно” на закріпленому маршруті і він у 10-й годині перебрався на Кунградську дорогу, завантажився безбілетниками та повіз їх по дорозі, непристосованій для руху автобусів. Перетинаючи неохороняємий залізничний переїзд, він намагався проскочити перед локомотивом, що рухався поруч. Трапилось зіткнення автобуса з вантажним поїздом, при котрому постраждали усі 26 чоловік, що знаходилися у автобусі, 19 із них загинули.

В даному прикладі водій автобуса порушив правила проїзду необладнаного шлагбаумом залізничного переїзду.

ПРИКЛАД 2

Біля зачиненого шлагбаума перед залізничним переїздом із колони автомобілів, які стояли, виїхав на ліву смугу автобус. Він зупинився за мотоциклістом-державтоінспектором. Після того як зліва на право проїхав електропоїзд, мотоцикліст  ввімкнув “сирену”, об’їхав зачинений шлагбаум. Вслід на ним почав проїжджати переїзд і водій автобуса.

Перетинаючи другу колію, він почув сигнал, що наближається з права електропоїзда. Водій намагався збільшити швидкість, але уникнути зіткнення не встиг.

В даному випадку мотоцикліст виконував службове завдання, відступив від вимог п. 16.3 Правил дорожнього руху. Але перед тим як почати рух через переїзд, він переконався у відсутності на близькій відстані поїзда, що рухається. Водій автобуса грубо порушив правило дорожнього руху і почав рух через переїзд при закритому шлагбаумі. При цьому він не стежив за ситуацією на залізничних коліях, зосередив увагу на мотоциклісті.

Таким чином, підсумовуючи висновки по цьому заняттю, можна зробити висновок, що в цілях запобігання виникненню аварійних ситуацій, водії не повинні ні при яких обставинах об’їжджати транспортні засоби, що стоять перед зачиненим шлагбаумом, самовільно відкривати шлагбаум або об’їжджати його, перетинати залізничні колії в місцях, які не є “залізничними переїздами”. Тільки з відома начальнику дистанції колії залізниці дозволений рух через переїзд т.з., які мають габарити вагу вищі за стандартні, а швидкість руху менше 8 км/г.

Водій повинен пам’ятати, що ні одна дорожня пригода не приводить до таких тяжких наслідків, як зіткнення залізничних составів з автотранспортом, та приймати всі передбачені міри обачності, щоб не стати учасником такої катастрофи.{jcomments on}