ПДР УКРАИНЫ

Автомагістралі

Правила  руху  транспортних засобів по  автомагістралям Харькова

 

Що таке  “автомагістраль"?

Питання це може здатися дозвільним, оскільки в пункті 27.1 Правил руху, яким відкривається відповідний розділ, написано  "На автомагістралі (дорозі позначеної знаком 5.1)..." Звідси можна зробити єдиний правильний висновок - автомагістраль, це дорога позначена певним знаком. При цьому, Правила абсолютно не оговорюють ні ширини, ні вигляду покриття, ні кількості смуг руху на автомагістралі, що служать її видними прикметами.

 

Все ж помилки у визначенні автомагістралі зустрічаються нерідко. Водій, якого інспектор ДАІ оштрафував за перевищення допустимої швидкості руху на дорозі, прозваній в народі  "бєтонка" виправдовується: " Так це ж автомагістраль, на ній мені дозволене 130 км/ч!" А на питання:  "Чому він вважає  "бєтонку" автомагістралью?,  "відповідає що визначив цю категорію дороги по числу рядів руху, чіткій розмітці, вигляду покриття (бетонні плити) і наявності конструктивно облаштованої розділової смуги.  Одже, єдина ознака автомагістралі- дорожній знак "Автомагістраль"! Автомагістралі - це сучасні дороги, розраховані на тривалий, безперебійний, безпечний рух транспортних засобів з високими швидкостями:

 

- транспортним засобам  на автомагістралях дозволяється рух з швидкістю не більше за 130 км/ч;

 

- міжміським, туристичним та інш. автобусам, вантажним автомобілям повною масою більше за 3,5 т., легковим автомобілям при буксируванні причепу, мотоциклам - швидкість не більше  за 80км/ч

 

- На дорогах для автомобілів швидкість не більше  за 110 км/ч

 

- Дорога для автомобілів - це дорога позначена знаком 5.3  "Дорога для автомобілів".

 

- На початку автомагістралі, а також перед виїздом на  неї в  місцях примикання бічних доріг встановлюють дорожні знаки 5.1 "Автомагістраль" з вказівкою відстані до неї щоб виключити в'їзд на автомагістраль транспортнихзасобів, яким рух по ній заборонено. У кінці автомагістралі встановлює дорожній знак 5.2 “Кінець автомагістралі". Такий же порядок установки знаків  "Дорога для автомобілів".

 

Звання  "автомагістралі''  або дороги для автомобілів не привласнюється дорозі після її будівництва і тим більше, після якогось періоду експлуатації. Автомагістраль і дорога для автомобілів спеціально проектується і будується, її траса глибоко продумується і прокладається по найбільш вигідному рельєфу місцевості з найменшою кількістю водних перешкод, великих перепадів висот і необхідності створення крутих кривих в плані. Побудована автомагістраль не має крізних перетинів в одному рівні, крутих підйомів і спусків, на ній забезпечена оглядивість будь-якої дільниці на досить великій відстані і є достатня кількість майданчиків, що дають можливість здійснювати зупинку або стоянку поза проїжджої   частиною дороги.

 

Перед кожним примиканням іншої дороги в одному рівні, майданчика для зупинки і  стоянки, кишенею для зупинки т.з. загального користування:  після цих споруд будуються спеціальні смуги гальмування і смуги-розгону (див. мал.), що дозволяють підтримувати постійний режим швидкості на автомагістралі.

 

При виїзді на автомагістраль або дорогу для автомобілів водії повинні звільнити дорогу транспортнимзасобам, що рухаються по ній.

 

З метою підтримки ритмічного руху в заданій швидкості на автомагістралі і дорогах для автомобілів введений цілий ряд заборон:

 

1. Заборонений рух: велосипедів, мопедів, тракторів, самохідних машин, інших механічних т.з., швидкість яких за технічною характеристикою або їх станом менше за 40 км/ч;

2. Заборонений рух вантажних автомобілів з повною масою більше за 3,5 т. далі другої смуги проїжджої  частини;

3. Забороняється зупинка  поза спеціальними майданчиками для стоянки, крім місць позначених знаком 5.38  "Місце стоянки" або 6.15  "Місце відпочинку.

4. Заборонений рух заднім ходом.

5. Категорично неприпустима учбова їзда.

6. Рух пішоходів проїжджою частиною, узбіччям, розділовою смугою і іншими місцями.

 

При будівництві автомагістралі у розділовій смузі залишають розриви, однак вони призначені для маневрів будівельних і прибиральних машин, працюючих на дорозі, а також для розворотів автомобілів спецслужб, що подають спеціальні сигнали, водіям інших. Тобто забороняється в'їжджати в ці розриви і використати їх для розворотів. Як правило, перед таким розворотом, розривом, встановлюється знак 4.1.  "Рух прямо".

 

Вздовж всієї проїжджої частини автомагістралі з обох сторін наноситься лінія розмітки 1.2 (широка  суцільна лінія 0,2 м). Праворуч по ходу руху, вздовж правого краю проїжджої  частини, за розміткою 1.2. по можливості залишається смуга дороги, призначена для вимушеної зупинки т.з. Використовувати цю смугу дороги для інших цілей заборонено. У разі вимушеної зупинки водій, вживши заходів до виведення за кордон проїжджої  частини дороги, зобов'язаний виставити знак аварійної зупинки за 40 м від перешкоди, або включити аварійну сигналізацію.

 

Знак аварійної зупинки або червоний ліхтар виставляється водієм т.з.у всіх інших випадках зупинки поза спеціально відведених для цього майданчиків.

 

На автомагістралях і дорогах для автомобілів пішоходи можуть перейти проїжджу частину тільки по підземних або наземних пішохідних переходах. Дозволяється перейти проїжджу частину дороги для автомобілів в спеціально позначених місцях.

 

2.2.  Переваги  маршрутних  транспортних засобів на автомагістралі

Правила дорожнього руху, оберігаючи від можливих небезпек пішоходів і пасажирів суспільних видів транспорту, передбачили в ряді випадків пріоритет автобусів, тролейбусів і трамваїв загального користування перед іншими видами транспорту.

 

Пункт 17.3 визначає, що поза перехрестями (на перегонах дороги), де трамвайні шляхи перетинають шляхи руху безрейкових т.з., трамвай має перевагу в руху, крім випадків виїзду з депо.

 

На деяких дорогах є спеціально виділені смуги для руху т.з. загального користування. Ці смуги відділені від іншої проїжджої  частини дороги розміткою 1.1; 1.0; 1.2 з нанесеною розміткою 1.23, і позначається дорожніми знаками з групи інформаційно-вказівних (5.8; 5.11; 5.10.1 - 5.10.2), вказуючими водієві не тільки наявність виділеної смуги, але і напрям руху по ній т.з. загального користування - по ходу або проти встановленого на дорозі руху. Смуга може розташовуватись праворуч або зліва по ходу руху інших транспортнихзасобів.

 

На виділеній смузі забороняється рух і зупинка інших т.з. Однак,  якщо ця смуга відділена від іншої проїжджої  частини пунктирною лінією 1.5, то водії мають право:

- при підготовці до повороту направо перебудовуватись на цю смугу;

- з’їжджати до краю проїжджої  частини для посадки і висадки пасажирів;

- виїжджати на виділену смугу при правому повороті з тією, що перетинає дорогу.

 

Ще одне надання пріоритету, що вимагає коментаря, як при його реалізації може виникнути аварійна ситуація. У населених пунктах водії повинні звільняти дорогою тролейбусам і автобусам, що починають  рух від позначеної зупинки. Водії тролейбусів і автобусів  можуть починати рух від зупинки, тільки пересвідчившись, що їм поступаються дорогою.

 

Як бачимо, пріоритет автобусам і тролейбусам наданий з великою обмовкою, яка практично звучить так:  "Ти маєш право на пріоритетний рух, всі інші повинні поступатися тобі дорогою.  Але якщо ти бачиш, що в пріоритеті відмовлено, і водій іншого транспортного засобу  дорогу тобі не поступається, ти ЗОБОВ'ЯЗАНИЙ поступитися дорогою сам!" Думаю, що всім ясно, чим викликане таке обмеження наданого права - транспортні засоби загального користування перевозять групи людей (вантаж безцінний, не повинен зазнавати ніякого ризику). Відповідальність водіїв цих т.з. повинна бути найвищою, відповідно, крайніми - запобіжні засоби.

 

Однак не всі водії поголовно володіють цим почуттям в повній мірі і інший,  "ображений" не наданням йому права відведеного Правилами, може піти  “на прорив", ось тут він і попереджений, що за наслідки буде нести відповідальність в повній мірі, нарівні з водієм, що не поступився дорогою.

 

2.3 Небезпечні  наслідки  недотримання  ПДР  на  автомагістралях  і  при проїзді  транспортних засобів загального  користування.

 

Приклад 1 Водій автомобіля КамА3-4310, рухаючись по автомагістралі при вимушеної зупинци не прибрав автомобіль з проїжджої  частини, не виставив знак аварійної зупинки, не включив аварійну сигналізацію і займався усуненням несправностей. Водій автомобіля ВАЗ-2108, рухаючись по правій смузі автомагістралі з швидкістю 110 км/ч, не своєчасно розібрався в дорожній ситуації - в тому,  що автомобіль КамАЗ стоїть на проїжджій  частині, не справився з управлінням свого автомобіля і здійснив наїзд на стоячий автомобіль, в результаті ДТП водій і пасажир автомобіля ВАЗ-2108 загинули. Водій автомобіля КамА3 притягнутий до карної відповідальності за порешення ПДР п.9.9 і п.27.5.

 

Приклад 2 Закінчивши посадку і висадку пасажирів водій автобуса маршруту № 5 "Б" став виїжджати з відособленої зупинки на дорогу, заздалегідь включивши сигнали лівого повороту. При цьому він помітив автомобіль ВАЗ-2106, рухаючийся по першій смузі з досить високою швидкістю. Враховуючи, що оглядовість чудова і водієві  "ЖИГУЛЕЙ", який відповідно до пункту 17.4 зобов'язаний поступитися йому дорогою, нічого не заважає виконати цю вимогу, водій автобуса виїхав на проїжджу частину  дороги.

 

Водій легкового автомобіля "И" просто не знав вимог приведеного пункту і вважав, що водій автобуса повинен пропустити його, виїзд автобуса на дорогу перед його автомобілем був для нього несподіванкою і він не зміг зупинити автомобіль.

 

Трапилось зіткнення, при якому сумарний матеріальний збиток становив 1550 крб., два пасажири автомобіля  "ЖИГУЛИ" зазнали тілесних пошкоджень середнього тягаря, а один тяжкі (перелом руки). Слідчий порушив кримінальну справу за фактом зіткнення і  пред'явив обвинувачення обом водіям: водієві "И" за  порушення вимог частини першої пункту 17.4, а водія "Б" за порушення пункту 17.5 Правил дорожнього руху. Таким чином, до відповідальності залучені обидва водії. Один за те, що не поступився дорогою, а другий - за те, що продовжив рух, не пересвідчившись в тому, що йому дорогою поступаються.

{jcomments on}