ПДР УКРАИНЫ

Колона

Порядок підготовки транспортних засобів і особового складу до руху в колоні

Побудова колони

Автомобільний транспорт - найважливіша складова частина єдиної транспортної системи нашої країни. На його частку приходиться переважна кількість перевезень народногосподарських вантажів і пасажирів.

У Збройних Силах, при підготовці і веденні бойових операцій, автомобільний транспорт є основним видом транспорту у військовому й оперативному тилу.

Що ж таке автомобільна колона?

Автомобільна колона – це озброєння і техніка, автомобільний транспорт, розташований або рухаючийся витягнутою лінією.

Усі машини колони повинні бути обладнані світлотехнічними засобами, світломаскувальними пристроями (СМП), приладами нічного бачення (ПНБ), підкузовним підсвічуванням, світловими екранами, задніми ліхтарями для огородження озброєння і причепів; засобами підвищення прохідності, буксирування, приладами дезактивизації і дегазації, шанцевим і водійським інструментом згідно норм.

При формуванні автомобільної колони необхідно враховувати тип, марку автомобілів, його динамічні властивості, час доби, року, а також поставлену задачу. У голову колони ставляться великовантажні машини зі слабкими динамічними властивостями, досвідчені водії розміщуються рівномірно по колоні, а наприкінці колони включається технічне замикання в складі ремонтної майстерні, засобів заправлення, резервних автомобілів, евакотягачів, санітарного автомобіля.

 

Згідно ПДР :

- при русі автомобільних колон, у світлий час доби для її позначення, на всій техніці колони включається ближнє світло фар;

- при русі колони по заміським дорогам, дистанція між машинами збільшується з метою створення безпечних умов для одиночних автомобілів, що обганяють колону.

Зупинку колон дозволяється здійснювати на заміських дорогах, з дотриманням вимог безпеки руху, на ділянці, що добре переглядається, на правій стороні дороги як можна правіше на узбіччі. Дистанція між машинами на стоянках має бути не менш 10 метрів. Зупинка колони не повинна створювати перешкод рухові інших транспортних засобів і пішоходів.

Організоване пересування військ пішим порядком, відповідно до правил дорожнього руху, дозволяється тільки по правій стороні проїзної частини колоною не більш ніж по 4 чоловік у ряд. Перед  і за колоною з лівої сторони повинні знаходитися супровідні з червоними прапорцями, а в темний час доби і при недостатній видимості – із включеними ліхтарями: попереду білого кольору, позаду – червоного.

 

КЕРУВАННЯ КОЛОНОЮ НА МАРШІ. ОБОВ'ЯЗКИ ВОДІЯ ПРИ РУСІ В КОЛОНІ

При русі машин у колоні з числа офіцерів, прапорщиків або сержантів призначається старший колони. Він несе відповідальність за правильне використання машин, за дотримання водіями правил дорожнього руху, а також дисципліни і мір безпеки всім особовим складом, що знаходиться в машинах.

Швидкість руху колони встановлюється відповідно до вимог статутів і виконуваною задачі. Вона визначається швидкістю руху головної машини.  Дистанції між машинами встановлюється старшим колони і, як правило, повинні бути в метрах дорівнюватись чисельному значенню швидкості руху км/год ( наприклад при швидкості  руху 30 км/год дистанція між машинами повинна бути 30м).

При здійсненні маршу вночі швидкість руху, дистанція між машинами і режим світломаскування встановлюються старшим колони з урахуванням обстановки. При зупинці на дорозі голова і хвіст колони позначаються добре видимими світловими сигналами.

Під час руху машин у колоні водії і старші машин зобов'язані стежити за сигналами, що подаються по колоні, і негайно їх виконувати.

Будь-які зміни порядку руху, а також зупинки колони робляться тільки по команді старшого колони.

Керування автомобілями, автомобільною колоною на місці старший колони здійснює шляхом подачі водіям відповідних команд (сигналів) голосом, прапорцями або ліхтарем в умовах недостатньої видимості; руками.

Таблиці сигналів керування ладом, колоною мається в Стройовому статуті ЗС СРСР.

(Викладачеві показати студентам окремі сигнали керування).

Для того щоб старший колони міг переконатися у тому, що його команда (сигнал) прийнята водіями, в автомобільних колонах застосовуються спеціальні  сигнали у відповідь (відкривання дверей кабіни, вмикання-вимикання приладів освітлення і сигналізації й ін.), що дозволяють визначити готовність машин колони до виконання задачі (команди).

Керування автомобільною колоною в русі старший колони здійснює через командирів підрозділів, старших машин шляхом подачі команд і сигналів по радіо та іншими засобами керування, а також виставлянням на маршруті знаків-вказівників і регулювальників.

Старший колони рухається перед колоною. Для кращого керування колоною, з числа офіцерів виділяється ведучий і замикаючий. Ведучий рухається на головному автомобілі колони, замикаючий – у хвості колони на одному з замикаючих автомобілів. Наявність ведучого і замикаючого офіцерів дозволяє старшому колони більш чітко організовувати керування автоколоною.

Дія головного автомобіля (з'їзд і рух по узбіччю дороги, збільшення або зменшення швидкості руху,  зміна напряму руху, включення сигналізації і т.д.) негайно повинні сприйматися і повторюватися усіма водіями наступних автомобілів. У цьому випадку з початку маршу і до прибуття в призначений район діє команда ”Роби, як я ”.

Ефективним засобом керування автоколоною в русі є подача зорових сигналів різнобарвними ракетами, особливо в обстановці, що вимагає від особового складу колони негайних дій.

В усіх випадках надійність і безперервність керування забезпечується в тому випадку, якщо всі засоби керування знаходяться в стані  постійної готовності і при необхідності можуть швидко замінити або доповнити одне іншим.

ОБОВ'ЯЗКИ ВОДІЯ ПРИ РУСІ В КОЛОНІ:

  1. Суворо дотримуватись правил дорожнього руху.
  2. Беззаперечно виконувати сигнали і розпорядження комендантської служби.
  3. Дотримувати установлені швидкості руху, дистанцію між автомобілями в русі й у місцях зупинки.
  4. Швидко приймати і точно виконувати команди і сигнали начальника (старшого) колони і передавати їх водіям сусідніх автомобілів.
  5. Зберігати своє місце в колоні.
  6. Додержувати дисципліни маршу, встановлений режим світломаскування.
  7. При змушеній зупинці водій подає встановлений сигнал і ставить машину на праве узбіччя. Перший ТЗ з рухаючихся у колоні за зупиненою машина, що не має навантаження на гаку, відповідно до ПДР бере несправну машину на буксир і продовжує рух. При цьому інші машини руху не сповільнюють.

Водії зупинених машин займають своє місце в колоні тільки на привалах або зупинках з дозволу старшого колони. Обгін колони, що рухається, забороняється.

СИГНАЛИ ВІЙСЬКОВОГО РЕГУЛЮВАЛЬНИКА

Для підтримки високих швидкостей  руху, забезпечення безпеки і вказівок напрямку руху колон у встановлених місцях на маршруті руху виставляються військові регулювальники.

 

Військові регулювальники мають встановлену форму одягу:

-                           каска;

-                           комбінезон регулювальника;

-                           спорядження (ремінь);

-                           світлоповертаючі катафоти, що розмішені на грудях і на спині;

-                           світний жезл і прапорці, ліхтарик;

-                           нарукавники.

 

Каска, спорядження, нарукавники покриваються білої світлоповертаючою фарбою.

 

Сигнали військового регулювальника відповідають сигналам регулювальника, встановленими правилами дорожнього руху, і означають:

  1. Руки витягнуті в сторони або опущені:

-                           зі сторони лівого або правого боків дозволений рух транспортних засобів прямо і праворуч. Для водіїв колони може додатково вказано жезлом напрямок руху “прямо”;

-                           зі сторони спини і грудей рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено.

  1. Права рука витягнута вперед:

-                           зі сторони лівого боку дозволений рух безрейковим транспортним засобам – у всіх напрямках, водіям колони – ліворуч;

-                           зі сторони грудей рух усім транспортним засобам дозволено праворуч;

-                           зі сторони правого боку і спини рух усіх транспортних засобів заборонено;

-                           пішоходам дозволено переходити проїзну частину за спиною регулювальника.

  1. Рука піднята нагору:

-                           рух усіх транспортних засобів і пішоходів заборонено у всіх напрямках.

Регулювальник може подавати й інші сигнали, зрозумілі водіям і пішоходам.

Водії і пішоходи повинні виконувати сигнали і вказівки військового регулювальника, навіть якщо вони суперечать сигналам  світлофора, дорожнім знакам і розмітці.

{jcomments on}